Consuela Castro-Geisha
Consuelan El Jardin tila nousee Acevedon kylän reunastamille ylängöille 1600 metrin korkeuteen merenpinnan yläpuolella. Tila on kooltaan 32 hehtaaria, josta 20ha on viljelykäytössä ja 12 ha luonnontilassa. Tilan lajikkeina ovat Geisha, Caturra ja Castillo. El jardin tila kulkee nyt kolmannessa polvessa, Consuelan rinnalla ovat aviomies ja kolme tytärtä.
Geisha on yksi Arabican päälajikkeita,ja noussut viimeisten vuosien aikana yhdeksi muotilajikkeista. Lajike löi läpi itsensä, kun sillä saavutettiin kärkisijoja kansainvälisissä Barista ja Brewers Cup-arvokilpailuissa.
Yleisesti Geisha-lajikkeen kahvit mielletään varsin kukkaisiksi, hienostuneiksi ja teemäisiksi kahvilaaduiksi.
Consuelan Geisha on pesty, fermentoitu 40 tuntia ja kuivattu 20 päivää. Tätä erää oli saatavilla 4 säkkiä, yhteensä 280kg. Ostimme tämän erän paahtimolle.
Tässä kahvissa hentouden sijaan on selkästi bodya, kahvimarjan, mangon ja tangeriinin makeutta ja miellyttävää komplesisuutta.
-
Suodatus
-
Aeropress